NYFW FALL 2017 (Part 1)

0
207

↑ From Altuzarra fashion show ↑

 

 

Calvin Klein: Raf Simons bu koleksiyonunda Amerikan gençliğinden ilham aldığını söyledi. Hem kadın hem de erkeklerin yer aldığı defilede, Simons kolaylık, hareket ve modernliğin cinsiyete bağlı kavramlar olmadığını göstermek amacıyla erkek ve kadınlara benzer tasarımlar giydirmişti.

Raf Simons said he was inspired by American youth in this collection. Both men and women were on the runway, and Simons dressed them in almost identical looks, emphasizing the fact that ease, action and modernity are not gender-specific concepts.

 

Jeremy Scott: Jeremy Scott’un sonbahar koleksiyonunda benim en dikkatimi çeken yer  İsa, Elvis ve Michael Jackson’a değinilmesiydi.

At Jeremy Scott’s fall collection; referencing to Jesus, Elvis and Michael Jackson were the most interesting part for me.

 

Alexander Wang: Defile, Hamilton Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Koleksiyonda güçlü ve ayakları üstünde duran kadın imajını öne çıkarılarak siyah ile derinin öne çıktığı isyankar bir duruş sergileniyor.

Fashion show was held at Hamilton Theatre. The collection emphasizes the image of a strong and independent woman by making use of the color black and pieces of leather.

 

Jonathan Simkhai: Tasarımcı bu koleksiyonda güç, dayanıklılık ve kadın eşitliğini ön plana çıkarmak istemiştir. İşlemeli, dantelli ve tüylü elbiselere rastlanmaktadır. Eteklerde çokça fırfır görülmektedir.

Jonathan Simkhai was determined to deliver a collection that conveyed strength, power and equality for women. There are embroidered, lacy and fluffy dresses. There are a lot of ruffles on the skirts.

 

Altuzarra: Joseph Altuzarra bu koleksiyonunu birkaç kelimeyle anlatmam gerekirse etkileyici, göz alıcı ve cazibeli derim. Yuvarlak omuzlar, derin dekolteler görülmektedir.

If I had to define Joseph Altuzarra’s collection with a few words, I would definitely say impressive, eye-catching and charming. Round-shouldered tailoring and decollates can be seen.

 

 

**Fotoğraflar Vogue’dan alınmıştır./Images were taken from Vogue.**