NYFW FALL 2017 (Part 2)

0
194

↑ From Marc Jacobs fashion show ↑

 

If you haven’t read Part 1, you can click this link to read.

http://nelinozboyaci.net/2017/02/21/nyfw-fall-2017-part-1/

 

Philipp Plein: Dış giyimde oversize silüetler çokça görülüyordu. Elmaslar her yerdeydi- kürklerde, jeanlerde, ceketlerde… Koleksiyonun tamamına baktığımızda ise siyah rengin hep ön planda olduğunu söyleyebilirim.

More outerwear included the oversize silhouettes which dominated the show. There were rhinestones everywhere—on furs, on jeans, on jackets. When we look at the whole collection, I can say that black colour was seen a lot. 

 

Anna Sui: Sui, geçmiş dönemlerin cazibe ve dostluğundan esinlenmiştir. Koleksiyonda, parlak kadifeler, Çin motifleri, kürk ve püsküller görülmektedir.

Anna Sui was inspired by the glamour and camaraderie of bygone eras. The collection showcased, panne velvet, chinoiserie-printed jacquard trimmed with fur, fringe, lace and beading. 

 

Michael Kors: Ceketler yuvarlak omuzlu, kollar bisepslerin üzerinden kesilmiş, etekler lale şeklindeydi. Karamel renginden fuşya rengine kadar kürkler vardı. Kors’un koleksiyonundan alınabilecek stil önerilerinden biri monochrome adı verilen tek renkli stili benimsemek. Elbette Kors’un tercihi camel rengiydi fakat zeytin, açık lila, gri ve maun renkleri de vardı.

Jackets came with rounded shoulders, the sleeves were chopped off above the biceps, skirts were tulip shaped. There were furs from caramel to fuschia. One of the style suggestions that can be taken from Kors’s collection is to try a monochrome style. Of course Kors preferred camel, but there were also olive, mauve, gray and mahogany.

 

Marc Jacobs: Bu koleksiyondan öğrenebileceğimiz birkaç şey kürk yakalı bir ceket ve dar bir parti elbisesinin saydam, ince çoraplarla giyilmesi gerektiği, fitilli kadifeyi hiçbir zaman çok fazla kullanamayacağınızı, koyu kahverengi ve tüm varyasyonlarının güzel olduğu ve son olarak kişiliği olan bir şapkanın mutlaka kullanılması gerektiği.

We can learn a lot of things from this collection. For example, a fur-collared jacket and a thigh-skimming party dress is something you should wear with sheer stockings, you can never have too much corduroy , the color brown and all its variations are beautiful and that a hat with personality is absolutely essential. 

 

**Fotoğraflar Vogue’dan alınmıştır./Images were taken from Vogue.**