PARIS HAUTE COUTURE SPRING 2017

0
206

Paris Haute Couture haftası kapsamında birçok büyük modaevleri 2017 İlkbahar-Yaz couture modellerini sergiledi. Benim en beğendiğim defileler Chanel, Elie Saab, Maison Margiela ve Vetements oldu. Haydi şimdi defilelerin detaylarına bir bakalım:

During the Paris Haute Couture week, many major fashion houses exhibited their 2017 Spring-Summer couture models. My favorite shows were Chanel, Elie Saab, Maison Margiela and Vetements. Now, let’s look at the details of the collections:

Chanel: Uçuşan kumaşlar, pastel tonlar ağırlıktaydı. Cesur dekolteli modeller ve parlak taşlar ön plandaydı. Koleksiyon, tasarımların yapısına uygun yani parıltılı bir podyumda sunuldu. Ayrıca defilenin kapanışını da son fotoğrafta gördüğünüz üzere Johnny Depp’in kızı Lily-Rose Depp yaptı.

Chanel: Pastel tones, brave decollates and shiny pieces were seen a lot. The fashion show was presented on a shiny podium which is suitable for the designs. In addition, Johnny Depp’s daughter, Lily-Rose Depp, made the closing of the show ,which can be seen at the final photo.

Elie Saab: Kahverengi ve mavi tonları ön plandaydı. Ayrıca parlak taşlar, payetler sıkça kullandı.

Elie Saab: Brown and blue tones were seen a lot. In addition, shiny pieces and sequins were frequently used.

Maison Margiela: Bu koleksiyonda çok parçalı modeller, fileler ve uçuşan tüller ön plandaydı. Aksesuar olarak ise tül ve şeritler ile yapılmış olan şapkalar dikkat çekti. Ayrıca siyah ve kırmızının hakimiyeti gözlerden kaçmadı.

Maison Margiela: In this collection, there were many multi-part models, filets and tulles. There were hats made with tulle and strips. Also, the black and red dominance was the major theme of this show.

Vetements: Bu defile hem erkek hem de kadın couture tasarımlarına yer verildi. Kat kat görünümlü paltolar ise dikkat çekiciydi. Ayrıca ilk fotoğrafta da görüldüğü gibi punk modasından esinlenerek hazırlanan tasarımlara da yer verildi. Defilede ön plana çıkan tasarım ise son fotoğrafta görüldüğü gibi nostaljik çağrışımlar taşıyan gelinlik oldu.

Vetements: This fashion show includes both male and female couture designs. It was remarkable that there were a lot of coat layers. In addition, some designs were inspired from the punk fashion as can be seen at the first photo. The most remarkable design was the wedding dress ,bearing the nostalgic associations, which can be seen at the last photo.

**Fotoğraflar Vogue’dan alınmıştır./Images were taken from Vogue.**