RAISA & VANESSA FALL-WINTER 17/18: NOBLESSE OF THE ASIAN SOUL

0
235

Please scroll down to read in English.

21 Aralık Çarşamba gecesi İstanbul Kongre Merkezi’nin otopark alanında gerçekleşen Ford Mustang ve Raisa & Vanessa’nın Sonbahar-Kış 2017/18 koleksiyonu göz alıcı bir şovla sunuldu. Etrafta olan Ford’un Mustang arabaları, ortamı çok daha güzelleştirmişti. Defile başlamadan önce backstage’e gittim. Etrafta heyecan hakimdi. Herkes saç ve makyaj koşuşturmacası içerisindeydi. Hepsi o kadar çok çalışıyordu ki bu başarılı şovda onların emeği kesinlikle yadsınamaz.

Biraz da koleksiyondan bahsetmek istiyorum. Koleksiyon 65 parçadan oluşuyor. Uzakdoğu kültürünün maksimalizm ile birleştiren bu koleksiyonda ejderha, yılan ve kılıç motifleri görülebiliyor. Feminen izlerin de var olduğu bu koleksiyonda bomber ceket, tulum, mini elbiseler ve kimonolar sıkça görülmektedir.

Ford Mustang and Raisa Vanessa’s Fall-Winter 2017/18 collection was presented at twenty first of December at Istanbul Congress Center’s car park. Ford’s Mustang cars, which can be seen on the runway place, made the ambiance better. Before the runway, I visited the backstage. Everybody was excited. There was hustle and bustle about hair and make-up. Everybody was working really hard so we need to praise their hard work. at this successful collection.

Now, I would like to tell you more about the collection. The collection is made up of 65 pieces. In this collection, which was the union of Far East culture and maximalism, we can see dragon, snake and sword motifs. There are also feminine touches. Bomber jacket, coverall, mini dresses and kimonos are seen a lot.