ROOM+RUMOURS: FASHION&DINING

0
226

İlk olarak mağaza ve restaurant bölümündeki bana yardımcı olan ve ilgilenen bütün Room+Rumours ekibine çok teşekkür ederim.

First of all I would like to thank all the Room + Rumors team who helped me in the store and restaurant department.

Room+Rumours üç katlı bir yer ve hem mağaza hem restaurant hem showroom hem de bar bölümü var. Nişantaşı’ndaki Vali Konağı Caddesi’nde yer alıyor. Bulunduğu yere geldiğiniz zaman aşağıya doğru merdivenler göreceksiniz, buradan restaurant ve bar bölümüne ulaşabilirsiniz. Merdivenlerden inmeden solda ise mağaza karşınıza çıkacaktır. Mağaza, yerli ve yabancı markaları barındırıyor ve her parça göz alıcı. Kıyafet, ayakkabı, takı, ev eşyaları, gözlük ve daha birçok çeşit ürünü bulabileceğiniz bir yer. “En beğendiğim parçalar…” diye bir cümle başlatıyordum fakat sonra farkettim ki beğenmediğim bir şey yok 🙂 Ama şöyle söyleyebilirim ki gözlükler ve arkasında yazı olan ceketler gerçekten çok ama çok güzeldi!

Room + Rumors is a three-floor space and has a store, restaurant, showroom and bar section. It is located in the Vali Konagi Street in Nisantasi. When you arrive, you will see stairs down to the restaurant and bar area. Before the stairs, you can see the store at the left. The store houses local and foreign brands and every piece is eye catching. It is a place where you can find clothes, shoes, jewelry, household items, glasses and many other products. I started a sentence that “I liked ……… the most”, but then I realized that there is nothing I did not like 🙂 But I can say that the jackets with the writing behind and glasses were very beautiful!

Restaurant bölümüne adım attığınız ilk andan itibaren ambiyansın güzelliğine hayran kalıyorsunuz. Mekanı çevreleyen camlar ve etraftaki bitkiler, ortamı çok ferah yapmış. Bar bölümünün üzerindeki Room+Rumours yazısı ise benim çok hoşuma gitti. Ayrıca bahçeye açılan bir kapı da var. Bu bahçede şömine bile var. İlkbahar ve yaz akşamları mutlaka arkadaşlarla gelinmesi gereken bir yer.

From the first moment you step into the restaurant section, you are going to be amazed at the beauty of the ambience. The surrounding windows and the surrounding plants made the environment very spacious. I was very pleased with the Room + Rumors sign which is above the bar section. There is also a door to the garden. There’s even a fireplace in this garden. You should definitely spend your spring and summer evenings here, with your friends.

**All images were taken by me.**