SS 2017 TRENDS

4
172

 

Mağazalar yavaş yavaş yeni sezonlarını açmaya başladı. Bizler ise yavaş yavaş yünlü kazaklarımızı, kalın hırkalarımızı raflara kaldırmaya başladık. Bahar geliyor sanki! O zaman şimdi hep birlikte gelecek sezonun trendlerine bir göz atalım mı?

Stores started to open their new season. And we started to put away our woollen sweaters. It seems spring is coming! So let’s take a look at the trends of the next season together.


1-GENİŞLEYEN OMUZLAR/ STRONG SHOULDERS:

Kalıpların büyüdüğünü ve oversized modasının bu sezona hakim olduğu farketmiştik. Fakat büyük kalıpların etkisiyle genişleyen omuzlar önümüzdeki sezon çok ses getireceğe benziyor. Oversize modasını çok seven biri olarak daha fazla oversize kıyafetler giyebileceğim için çok mutluyum!

We noticed that the molds were getting bigger and oversized fashion dominated this season. Get ready to cover up in voluminous sleeves. Balenciaga, Celine, Jacquemus and Saint Laurent marked the end of this year’s much beloved (and overdone) off-the-shoulder silhouettes. As I love to wear oversized clothes, I am really happy to wear more oversized clothes!

                         Balenciaga                                                                        Céline

 

2- BÜSTİYERLER/BUSTICS:

Alexander Wang, Céline, Giambattista Valli ve Prada şovlarında gördüğümüz büstiyerler, havaların sıcaklaşmasıyla sıkça kullanılacak.

As can be seen at Alexander Wang, Céline, Giambattista Valli and Prada shows, busts will be used frequently at the beginning of warm weather.

                   Alexander Wang                                                             Céline

 

3-ATLETİK PARÇALAR/ ATHLETIC PIECES:

Sporda tercih edilen atletik parçaları bu sefer hayatımızın diğer alanlarında da kullanabileceğiz! Taytlar, eşofmanlar ve diğer atletik parçaları sokağa uyarlamak için çok heyecanlıyım.

Athletic pieces will be moving to other parts of our lives this time! Leggings, sweatpants and other athletic pieces are going to be seen a lot.

                            DKNY                                                                     Vetements

 

4- TEK OMUZ/ SINGLE SHOULDER CUTOUT:

Omuzları açıkta bırakan bluzlar 2016’da çok sık görülmüştü. Ancak 2017’de yerini tek omzu düşük üstlere bırakıyor.

The blouses, leaving the shoulders open, stamped on 2016. However, in 2017 it replaces with single shoulder cutout blouses.

                           Marni                                                                    Louis Vuitton  

 

5-80’LER/ 80’s: 

Metalik kumaşlar, parıltılar ve payetler; ilkbahar-yaz sezonunda 80’lere geri döneceğimizi gösteriyor.

Metallic fabrics,  sparkles and sequins; will make 80s come back again at this spring-summer season. 

                             Saint Laurent                                                           Gucci

 

6-PEMBE / PINK:

Birçok koleksiyonlarda çokça gördüğümüz pembe rengi, önümüzdeki sezonun renginin pembe olacağını göstermişti. Pembenin birçok tonuyla önümüzdeki sezon çok sık karşılaşacağız. Hatta önceleri birçoğumuzun beğenmediğini düşündüğüm pembe ve kırmızının ortak kullanılmasına bu sezon gözlerimiz alışacak gibi duruyor. Ben şimdiden beğenmeye başladım!

As can be seen from a lot of collections, it showed that the color of the next season will be pink. We will see all the pink tones at the next season. Even we will see red and pink being used together, which a lot of people including me hated at first. However, I started to like it!

                            Valentino                                                                  Céline

 

**Images taken from Vogue.**

Comments are closed.